Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко під час брифінгу «Реформи Мінрегіону. Що далі?!» презентував Transition Book (маршрутну карту реформ), напрацьований командою Мінрегіону за 5 років, для наступників.
«Transition Book – це своєрідна інструкція для наступного Уряду по політикам, які входять до сфери компетенції Мінрегіону. Це децентралізація, регіональний розвиток, енергоефективність та ЖКГ, дерегуляція в будівництві. У ній ми показуємо ті результати, яких нам вдалося досягти, починаючи з 2014 року, а також маршрутну карту по ключовим реформам, яку ми пропонуємо наступному Уряду для реалізації. Це – такий собі рецепт подальшого успіху розпочатих реформ», — наголосив Геннадій Зубко.
Урядовець окремо зупинився на результатах кожної з реформ та окреслив подальші цілі.
По реформі децентралізації. На сьогодні в Україні вже сформовано 936 громад з новими повноваженнями і ресурсами, з прямими бюджетними відносинами з держбюджетом. 1356 ОТГ – в перспективних планах, ще 64 громади очікують на рішення ЦВК про проведення виборів вже цієї осені. З 2014 року місцеві бюджети зросли з 70 млрд грн до 291 млрд грн, прогноз на 2019 рік. Щодо державної підтримки, за 5 років вона зросла з 500 млн грн до 33 млрд грн у 2019 році. 12000 вже реалізованих інфраструктурних проектів.
Для подальшого впровадження реформи, Геннадій Зубко назвав зокрема: прийняття 17 першочергових законів (щодо засад адміністративно-територіального устрою, «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеві державні адміністрації» та інші), прийняття змін до Конституції, завершення об’єднання громад та проведення місцевих виборів-2020 на новій територіальній основі, впровадження нового адмінтерустрою та нагляду за законністю рішень ОМС, запровадження інституту префектів.
Щодо регіонального розвитку: повноцінне впровадження індексів регіонального людського розвитку та конкурентоспроможності регіонів (перехід до вимірювання цими індексами розвитку регіонів), запровадження смарт-спеціалізації регіонів, розвиток гірських територій та транскордонного співробітництва.
«Другий напрямок і друга реформа, яку ми впроваджували з Європейським Союзом — це енергоефективність. Це імплементація 27, 30, 31 Директив ЄС. У нас вже не тільки прийнято законодавчу базу, а й запрацював Фонд енергоефективності. Ми розпочали формування інституту відповідального власника, запровадили нову систему взаємовідносин між споживачами та надавачами послуг, створили абсолютно новий ринок енергоаудиту», — розповів Зубко і назвав подальші цілі успішного продовження реформи. Зокрема, прийняття Закону «Про енергетичну ефективність», обробка Фондом енергоефективності – 3000 заявок на рік, розвиток ринку енергоаудиту – потреба в 5000 енергоаудиторів, підвищення показників енергетичної ефективності будівель до рівня стандартів будівель з нульовим споживанням, розробка нового Нацплану дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року, збільшення до 15% частки використання ВДЕ у кінцевому енергоспоживанні тощо.
У сфері ЖКГ — повна імплементація закону Про ЖКП (підзаконка), розробка законопроекту щодо здійснення держнагляду у сфері житлово-комунального господарства, створення Державної житлово-комунальної інспекції (нагляд і контроль за якістю надання ЖКП), затвердження схем теплопостачання у населених пунктів та інше.
Щодо напрямку дерегуляції в будівництві, Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що ключовими цілями, які ставила команда Мінрегіону, стало створення безпечного і комфортного життєвого простору для людей, спрощення умов ведення бізнесу та підняття України у рейтингу Doing Business, яка цього року посіла 30 позицію.
«У наступні 5 років Уряд і парламент мають зосередитись на забезпеченні онлайн-доступу громадян та будівельних організацій до актуальної документації та адміністративних послуг в сфері містобудування, схваленні Концепції публічного управління у галузі будівництва, розробці Містобудівного кодексу та нової Генеральної схеми планування території України, реформуванні системи держархбудконтролю, створенні ринку орендного житла та впровадженні програми комплексної реконструкції застарілого житлового фонду», — заявив Зубко.
Урядовець подякував команді Мінрегіону за роботу та беніфіціарам, які терпеливо очікували реформ. А також висловив сподівання, що найближчим часом парламент прийме необхідні закони, викладені у Transition Book, які працюватимуть на користь українців.
Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України