Децентралізація має бути в коаліційній угоді за будь-яких умов, — Зубко

Ймовірність відсутності у майбутній коаліційній угоді реформи децентралізації, питань енергоефективності, дуже висока. Цього не можна допустити, адже станом на сьогодні є вже 900 громад. У перспективних планах —  1406. Про це в інтерв’ю інтернет-виданню «Лівий берег» заявив Віце-прем’єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко

«Ці 900 громад – це ініціативні об’єднання, за власним бажанням. Але якщо ми і далі рухатимемося шляхом добровільного об’єднання, то загрузнемо в саботажі різних політичних або фінансово-промислових груп, котрі хочуть сформувати громади «під себе». Також є деяке блокування реформи місцевими адміністраціями, котрі не хочуть  втрачати свої повноваження. Тому рішення про об’єднання слід приймати адміністративно, на підставі розроблених перспективних планів», — підкреслив Геннадій Зубко.

Урядовець розповів, що наразі відбувається шалений конфлікт між районним рівнем і громадами. Там, де створено багато громад, районний рівень втрачає повноваження, і доцільність існування.

«За європейським досвідом, який ми вже імплементуємо, район повинен об’єднувати не менш як 150 тисяч мешканців. При цьому ми пропонуємо нові повноваження районного рівня і можливості їх збільшення. Але посилюється «розрив» ланок: є локомотив, який тягне нас до Європи, і є ноги, які ще чіпляються за перон. Тому потрібно негайного приймати рішення, щоб рухатися далі», — зазначив Зубко.

Віце-прем’єр-міністр наголосив, що дуже важливою є майбутня коаліційна угода, яка сформує план дій, затверджений більшістю. Вона важлива, навіть якщо більшість буде створена однією політичною силою.

«Будь-який уряд працює над виконанням виключно коаліційної угоди. Уряд призначається парламентом саме для виконання її завдань. І при визначенні програмного документа до уваги треба брати не тільки зобов’язання українського парламенту перед людьми, а й зовнішні. Це напрямок євроінтеграції, вступ в НАТО, виконання статей Конституції», — підкреслив очільник Мінрегіону.

Він заперечив тезу, що у кейсі українського виборця децентралізація зараз є головною вимогою, зазначивши, що кожна реформа має свій тривалий шлях адаптації у суспільстві.

«Давайте масштабувати. Візьмемо ОСББ, яке дуже просто масштабувати на поняття громади чи країни. Ви пропонуєте мешканцям створити спільну власність, щоб керувати нею, апгрейдити і модернізувати. Вас підтримають тільки 5% людей. Ще 20% у кращому випадку не допомагатимуть, але й не саботуватимуть. 75% будуть проти. Вони вам не повірять, захочуть все перевіряти і будуть незадоволені усім, що робитиметься. Це те, що відбувається в країні, коли почалась масштабна реконструкція. Так і з децентралізацією – це масштабні зміни, які потребують виходу зі стану комфорту», — підкреслив Зубко.

За результатами соціологічного дослідження Ради Європи, 70% українців підтримують реформу децентралізації. Це опитування проводилося не тільки серед територіальних громад, а по всій країні.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України