Геннадій Зубко: результати виборів голів ОТГ вчергове підтвердили, що децентралізація – успішна і не збавляє темпи

Після виборів 23 грудня 2018 року в Україні діятимуть 783 об’єднанні територіальні громади. До їх складу увійшли понад 3660 сільських, селищних, міських рад. Вибори голів  78 об’єднаних територіальних громад засвідчили переконливу підтримку людьми реформи децентралізації та визначених у ній Президентом України Петром Порошенком завдань, які впроваджує  Уряд – це беззаперечне передання на місця повноважень та фінансів.

Так прокоментував Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко лідерство на виборах голів ОТГ кандидатів, які є членами Блоку Петра Порошенка, або були висунуті за підтримки пропрезидентської партії.

«Президент України, Уряд, народні депутати, змогли об’єднати і консолідувати суспільство навколо вирішальної для держави реформи – реформи децентралізації. Ми на вірному шляху. Люди вкотре це підтвердили», — наголосив Геннадій Зубко.

Фактично вибори відбулись у 78 об’єднаних територіальних громадах. Із 72 кандидатів на посади голів ОТГ, висунутих пропрезидентським блоком, люди обрали головами своїх громад п’ятдесят двох. Це вагомий результат і жодною мірою не політизація процесу. На місцях з’являються нові лідери, які готові брати на себе повноваження, можливості, а головне — відповідальність. Це колосальний мандат довіри до реформи децентралізації, яку ініціював Президент ще у 2014 році.

«Відтепер маємо не лише амбітне завдання від Президента, а й дороговказ від людей: завершити в Україні реформу децентралізації. У 2020 році місцеві вибори мають відбутись на новій територіальній основі. Для цього ми повинні мобілізувати зусилля всіх учасників процесу — центральної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування, Верховної Ради та міжнародних партнерів. Вже у січні матимемо спільний з міжнародними партнерами покроковий план з виконання завдань», — говорить Віце-прем’єр-міністр.

Разом із тим на сьогодні у Верховній раді зареєстровано 4 пріоритетних законопроекти нового етапу децентралізації, які потребують першочергового ухвалення. Це проекти Законів України №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою», № 6403 «Про внесення змін до закону «Про регулювання містобудівної діяльності», №6641 «Про внесення змін до деяких законів України щодо утворення, реорганізації і ліквідації, найменування і перейменування місцевих державних адміністрацій» та №8369 «Про службу в органах місцевого самоврядування». Швидке прийняття вищезгаданих документів – це відповідальність парламентарів. І народні депутати мають усвідомлювати, що суспільство чекає не процесу розгляду законопроектів, а результативного голосування за ключові інструменти втілення децентралізації. Цю позицію суспільства поділяє профільний Віце-прем’єр-міністр.

 «Щодо відповідальності органів центральної влади та влади на місцях: до 2020 року в Україні має бути сформований базовий рівень місцевого самоврядування — громади. Тому першочергове завдання на 2019 рік – це стовідсоткове формування перспективних планів. Цю роботу мають спільно виконати місцеві громади, обласні ради та облдержадміністрації. Уряд ставить собі завдання промоделювати найбільш ефективні перспективні плани спроможних громад на території області. Це дозволить обрати ідеальну модель спроможної громади, яка здатна брати на себе повноваження та ефективно задіяти всі інструменти щодо розвитку місцевого самоврядування», — наголосив Геннадій Зубко.

Варто зазначити, що натепер за перспективним планом сформовано 1285 об’єднаних територіальних громад. І вже можна зробити висновок, що при покритті перспективними планами районів, де не сформовано жодної ОТГ, можливо сформувати 1450 спроможних громад. Але досягнення такого результату можливе завдяки ухваленню рішень обласними радами при складанні перспективних планів.

«Вперше за роки незалежності держави центральна влада передала на місця не лише повноваження, а й ресурси. Вперше в історії країни частка місцевих бюджетів у доходах зведеного бюджету України перевищує 51%. Прогнозуємо, що за підсумками 2018 року обсяг доходів місцевих бюджетів становитиме понад 230 мільярдів гривень. І саме громади – люди на місцях, будуть вирішувати, на що витратити ці кошти – утеплити школу чи відремонтувати дорогу, зробити освітлення, збудувати дитсадок чи інший потрібний об’єкт. Отже, децентралізація — це не лише перерозподіл грошей на місця задля задоволення потреб громад, але й надання повноважень щодо прийняття вірних рішень та чіткий розподіл відповідальності між центральною і місцевою владою», — підкреслює Г.Зубко.

Нагадаємо, 23 грудня 2018 року у 78 об’єднаних територіальних громадах в 13 областях України відбулись перші місцеві вибори голів та депутатів. Раніше ЦВК перенесла вибори у 45 ОТГ 10 областей, де введено правовий режим воєнного стану: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Одеській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській. Всього в Україні створено 874 ОТГ, з яких вже 665 мають прямі міжбюджетні відносини. Окрім того, в цьому році 16 обласних міст приєдналися до процесу об’єднання, що показує високий темп та незворотність децентралізації.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України

Джерело: www.minregion.gov.ua