Геннадій Зубко з головами громад обговорили План розвитку гірських регіонів Карпат

Сьогодні в Україні настав період політичної метушні, але це не означає, що ми повинні зупинятися у впровадженні реформ і якісних змін на місцях. І особливо це стосується таких пріоритетних речей як розвиток гірських територій, які на моє переконання, є одними із найбільш інвестиційно привабливих. Про це під час круглого столу «Розвиток гірських територій  українських Карпат: від Концепції до Плану дій» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, який наразі перебуває в Івано-Франківській області.

На заході експерти і голови громад обговорили пріоретизацію проектів і заходів. Це, в першу чергу логістика і дорожня інфраструктура, яка є достатньо складною в гірській місцевості. Питання підтримки місцевого бізнесу через податкові пільги, реалізація окремих програм, які можуть увійти до Концепції розвитку гірських територій і це пов’язано з розробкою державних стратегій регіонального розвитку.

«Ці питання є дуже важливими, які ми повинні обговорити, починаючи від голови ОДА, голови громади, голови обласної ради для максимального врахування їх пропозицій і вирішення проблемних питань знизу», — зауважив Геннадій Зубко.

«Мета наша дуже проста — зробити Карпати «паротягом» для всієї інвестиційної економіки України. І ключем вашого успіху має стати децентралізація як інструмент розвитку всього Карпатського регіону, а це Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька і Закарпатська області. Адже ми говоримо у першу чергу про розвиток тут людського потенціалу — майже 700 тис жителів гірських територій, яким ми повинні забезпечити належну якість життя!», — зазначив Геннадій Зубко.

На 2019 рік з державного бюджету 4 областям виділено — 4,5 млрд грн на підтримку інфраструктури. Зокрема, ДФРР – 1,171 млрд грн, субвенція ОТГ – майже 250 млн грн, дорожня інфраструктура – понад 1,5 млрд грн і сільська медицина -1,4 млрд грн.

«Сьогодні ці регіони завдяки державній підтримці мають всі можливості розвивати не тільки проекти, які формуються на регіональному рівні, а й ті, які відповідають безпосередньо державній регіональній стратегії. Ще одним інструментом для розвитку гірських територій, який ще не використаний на повну міру є транскордонне співробітництво. Вже затверджені дві програми, це Стратегія ЄС для Карпатського регіону, яка передбачає проведення скоординованої політики та впровадження спільних заходів з розвитку регіону. А також — Стратегія ЕС для Дунайського регіону та Дунайська транснаціональна програма, на реалізацію якої виділено 5 млн євро», — розповів Зубко.

Окремо, урядовець зупинився і на проекті «Карпатська мережа регіонального розвитку», який реалізовується за секторальної підтримки ЄС. «На цей проект спрямовано 50 млн грн, і ці кошти ми розглядаємо як інструмент, який допоможе у відпрацюванні проектів міжрегіональної співпраці, які б впроваджували стратегічне планування для всього регіону.  Дуже розраховую, що цей Карпатський хаб стане інкубатором інноваційних ідей, стартапів, креативних індустрій, які запустять економічний розвиток громад і регіону. Адже внесок і досвід кожної з областей дасть мультиплікативний ефект для всього Карпатського регіону», — підкреслив Зубко.

Ще один інструмент для розвитку гірських територій Карпат – це затверджена Урядом  Концепція розвитку гірських територій українських Карпат на 2019-2027 роки, яка базується на чотирьох основних пріоритетах:

формування конкурентної економіки гірських територій (будівництво та введення в експлуатацію вітрових, сонячних електростанції на гірських територіях; розвиток підприємництва та створення інфраструктури агротуристичних та агрорекреаційних кластерів тощо);

розвиток туристичного потенціалу (створення трьох центрів Карпатської культури; реалізація проекту “Розвиток туристичної інфраструктури Закарпатської області через покращення навігаційних елементів та встановлення туристичних стоянок”);

забезпечення екологічної безпеки (створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду на території українських Карпат; будівництво/реконструкція очисних споруд, каналізаційних насосних станцій тощо);

розбудова транспортної, виробничої та соціальної інфраструктури (будівництво та реконструкція доріг, мостів і штучних споруд, які сполучають гірські населені пункти та адміністративні центри; забезпечення розбудови та облаштування вздовж автомобільних доріг велосипедних доріжок та об’єктів дорожнього сервісу тощо).

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України