Ідея про збільшення областей небезпечна і веде до можливості сепаратистських настроїв, — Зубко

Наразі ми уважно вивчаємо питання щодо об’єднання у громаду сіл з різним етнічним домінуванням як, наприклад по Закарпатській області. Зрештою, це запобіжник проти сепаратистських настроїв. Загалом реформа децентралізації є таким запобіжником, тому що, досі  практично всі громади (сільські і селищні) не мали зв’язку з центром, з Києвом, а були залежні від області.

Про це в інтерв’ю інтернет-виданню «Цензор.net» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«Раніше ресурс спрямовувався в область, а потім передавався на райдержадміністрації. І що казала область, те фінансово залежні від неї громади й робили. Зараз же громада має прямі бюджетні відносини безпосередньо з урядом. Вона отримує медичну субвенцію, освітню субвенцію, які не проходять через область. Вона отримує свої податки – ПДФО, податок на землю, податок на нерухомість, акциз. Навіть якщо з’явиться якийсь керівник в області і скаже: а давайте подумаємо про свою «ЛНР-ДНР», то йому громада скаже: у нас є своє життя і планування. І якби в 2014 році така система менеджменту і громади були в Донецькій та Луганській областях, то ми ніколи б не отримали окупацію території під виглядом сепаратистського заколоту», — наголосив Геннадій Зубко.

За його словами, обласний поділ вже врахований у Конституції. Він враховує національні особливості, транснаціональне співробітництво, регіональний розвиток. «І це також запобіжник сепаратизму. Тому що області в Україні достатньо великі за європейськими мірками. У нас Житомирська область – практично, як держави Естонія або Словенія», — розповів урядовець.

Він підкреслив, що ні в якому разі не підтримує ідею про збільшення областей або романтичну пропозицію про повернення  адмінподілу  «великих історичних територій». «Це дуже небезпечно. Тому що по-перше, це веде до можливості сепаратистських настроїв. По-друге, в Конституції записані  АР Крим, Севастополь, Донецька, Луганська області. Так і має залишатися до повернення Криму, припинення анексії і до звільнення тимчасово окупованих територій. Тому випад в зміну кількості областей – дуже небезпечний. А от питання районів – це дійсно питання законів, які приймає Верховна Рада, а не питання Конституції», — зазначив Зубко.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України