Мінрегіон пропонує переглянути критерії спроможності територіальних громад, — Альона Бабак

Наразі Міністерство розвитку громад та територій України пропонує оновити Методику формування спроможних громад, а саме критерії ресурсної спроможності об’єднаних територіальних громад. Про це сказала Міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак під час публічної презентації змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

Так, в ОТГ має проживати щонайменше 250 дітей шкільного віку та 100 дітей дошкільного віку. Завдяки цьому показнику буде зрозуміло чи доцільно створювати опорну школу в громаді та виділяти кошти з Держбюджету на її комплектацію. «Ми не можемо продовжувати фінансування школи, в яких малокомплектні класи і якість навчання дітей дуже низька. Ми втрачаємо можливості для розвитку дітей. Школа має бути повнокомплектною і надавати дітям якісну освіту», — сказала Альона Бабак.

Також в спроможній громаді має проживати не менше 5 тисяч осіб. Саме така кількість мешканців забезпечить ресурсний та кадровий потенціали. Тоді громада була здатна впроваджувати проекти, які сприятимуть розвитку ОТГ.

Крім того, пропонується враховувати індекс податкоспроможності бюджету громади на рівні не менше 0,3%, а також встановити, що частка місцевих податків та зборів у власних доходах місцевих бюджетів складає не менше 10%.

Як зазначила Альона Бабак, процес об’єднання громад не є механічною, математичною, чи навіть економічною моделлю формування держави. І жодним чином процес реформи місцевого самоврядування не буде зводитись до простого дотримання Методики, а перш за все враховувати напрацьований досвід реформи.

«Ми би хотіли, щоб реформа місцевого самоврядування йшла від людей, які живуть в ОТГ. Ми не хочемо страйків, бунтів, щоб люди страждали, їхали на Київ з плакатами. Це має бути консультація з людьми в регіонах. Щоб вони розуміли, що реформа для них і з ними. Що ніхто не нав’язує алгоритмів чи методик, що має бути просто здоровий глузд і розуміння того, яким шляхом ми йдемо», — сказала Міністр

Тому Мінрегіон після того, як області сформують перспективні плани формування територій громад, планує провести обговорення цих планів з людьми в регіонах. «Такі консультації допоможуть з’ясувати, а чи дійсно ці перспективні плани відповідають думкам, побажанням і розумінню того, що має бути наслідком цієї реформи для людей, що проживають в цих громадах», — наголосила Альона Бабак.