Нова політика управління відходами можлива зі зміною ментальності, — Зубко

В Україні починає впроваджуватись нова політика управління відходами. В цьому контексті, слід говорити про зміну ментальності, і насамперед,  чиновників, які приймають рішення, органів місцевого самоврядування, центральної влади, а також бізнесу.  Час перейти від принципу «take, make, waste»  (видобути, використати і викинути) до «reduce, reuse, recycle» (скорочення, повторне використання, перероблення). Про це на конференції «Нова політика управління відходами – шлях до циклічної економіки» наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

За його словами, сьогодні на рівні держави вже є стратегічний документ – прийнята Урядом Стратегія управління відходами до 2030 року. Стратегія та План дій до неї –  це маршрут, яким мають рухатись органи місцевого самоврядування та громади. «В напрямку регіонального розвитку ми робимо багато справ одночасно, постійно зростаємо і набуваємо досвіду. Створюються нові громади, які отримують нові можливості і інструменти. Залучається найкращий міжнародний досвід та сучасні технології, реалізується ряд успішних інфраструктурних проектів щодо управління відходами, в тому числі й спільно з міжнародними партнерами, наприклад, з японським агентством JICA. Але це тільки питання залучення технологій, фінансів і інвестицій в цей процес, все інше нам необхідно робити самим», — наголосив Геннадій Зубко.

Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що впровадження нової політики управління відходами потребує створення необхідної законодавчої бази. «Крім Стратегії і Національного плану дій нам не вистачає секторальних законів, які необхідно імплементувати. Сьогодні сміття розглядається, не як проблема, це питання потужного енергетичного ресурсу, який наявний в кожній громаді. Тож, першим кроком у маршрутній карті, є розробка регіональних стратегій та планів управління відходами. Це дозволить побудувати систему, яка буде логістично та економічно ефективною  і маржинально вплине на розвиток громад», — розповів Зубко.

 Серед необхідних кроків також затвердження ОМС тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, що дозволить демонополізувати ринок послуг з перероблення та захоронення побутових відходів. Створення регіональних центрів з управління відходами, умов для якісного надання послуг з вивезення побутових відходів та прозорої оплати цих послуг, активне використання інструментів міжмуніципального співробітництва. На сьогодні зі 180 укладених договорів між 753 місцевими радами, понад 30 договорів – у сфері поводження з відходами. І цю роботу слід й надалі активізувати», — підкреслив Зубко.

«Ця робота є початком великого шляху. Адже цей ресурс – побутові відходи — є в наявності в кожній громаді і має розглядатися і органами місцевого самоврядування, і споживачами, і бізнесом, як джерело вироблення альтернативної енергетики», — наголосив урядовець.

Конференція організована за підтримки Представництва ЄС в України та проектів, що фінансуються ЄС (Twinning, APENA, BRDO), Американської торгівельної палати в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку і проекту DESPRO.

Прес-служба Віце-премєр-міністра України

Джерело: www.minregion.gov.ua