Префекта не зможуть призначити у регіон, звідки він родом, — Зубко

Для максимального продовження реформи децентралізації майбутній парламент має прийняти 17 першочергових законів. А от для наступного етапу реформи, яка стосується запровадження інституту префектів, ми не зможемо обійтися без змін до Конституції. Про це в інтерв’ю інтернет-виданню «Цензор.net» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«У чому сенс цієї реформи? Префект не має доступу до грошей. Він має тільки одну можливість — контролювати виконання законів України. Останнє соціологічне дослідження, яке ми проводили з Радою Європи, Київським міжнародним інститутом соціології показало, що  95% українців вважають, що контроль за органами місцевого самоврядування потрібен у зв’язку з їх  бездіяльністю. Префект – якраз та людина, яка контролює виконання законів і коли настає бездіяльність або місцеве самоврядування самоусунулось від виконання своїх обов’язків, він може тимчасово виконувати їхні  функції до обрання нових. Якщо ми хочемо демократичну державу, то так, як ми відпускаєм фінанси, повноваження і даємо можливості, точно так ми повинні мати і жорсткий контроль», — наголосив Геннадій Зубко.

На запитання журналіста, а хто має призначати префектів, урядовець відповів, що це питання дискусії – Кабінетом Міністрів чи Президентом. «На префекта покладається координація всіх територіальних органів виконавчої влади, тому що будь-який лист на фіскальну службу, або на екологічну інспекцію, яку потрібно ліквідувати, до речі, заходить на префекта, а потім він його розписує далі. Тобто він координує всі центральні органи виконавчої влади на місці. Питання в тому, що він також повинен забезпечити громадський порядок, територіальну оборону і безпеку. А ці питання входять до компетенції президента. Тому питання префекта перекликається як з президентською гілкою, так і  з виконавчою владою», — зазначив Віце-прем’єр-міністр.

Він розповів, що префект не може бути призначений у регіон, де він народився.  Повинен мати ротацію через 3-5 років.  Вони мають бути  не пов’язаними  з місцевими елітами, з якимись  зобов’язаннями, вони мають бути не пов’язаними  родинними стосунками. Бо вони виконують чисто державну функцію. Районних префектів теж буде призначати центр. Це французька модель, яка дає можливість контролю, державного нагляду за органами місцевого самоврядування.

«Якщо ви запитаєте в мене, чи знаю я людину, яка була б готова зараз іти працювати префектом, то я точно скажу «ні». Тому що це зовсім інший рівень питань. У Франції –людина, молодша 45 років, не може стати префектом. Президентом може стати з 35 років. А префектом – ні. Це людина, яка повинна пройти певний шлях, мати певну підготовку. На сьогодні ніхто не може готувати префектів в Україні. Тобто нам потрібно ще створити програму підготовки префектів, які повинні стажуватися і зайти в кадровий резерв», — зазначив Зубко.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України