Реалізація плану заходів на 2023—2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року   (станом на 01.01.2024)

 

ЗАВДАННЯ 7. Удосконалення системи контролю за дотриманням нормативно-правових актів і нормативних документів у сфері доступності, обов’язковість застосування яких встановлена законодавством

ЗАХІД 5)  запровадження (на регулярній основі) публічного оприлюднення даних щодо виявлення контролюючими органами порушень суб’єктами транспортної галузі (як фізичних осіб, так і юридичних осіб), які здійснюють перевезення пасажирів, у разі виявлення порушень законодавства щодо доступності транспортних засобів і транспортного обслуговування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення

ВИКОНАННЯ:

Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної військової адміністрації є організатором пасажирських перевезень на 385 автобусних маршрутах загального користування. Із 1668 населених пунктів області 1567 (94%) забезпечені автобусним сполученням.

Для забезпечення роботи визначених маршрутів функціонує
69 автоперевізники та діє 16 автостанцій різної класності.

Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

До складу обласного конкурсного комітету по визначенню автоперевізників для роботи на внутрішньообласних автобусних маршрутах включені представники Житомирської обласної громадської організації людей з інвалідністю “Молодь. Жінка. Сім’я”, громадської організації “Бойове братерство ветеранів АТО”, відокремленого підрозділу “Місцевий осередок Всеукраїнської громадської організації “Громадський комітет транспортної безпеки” у Житомирській області, Житомирського районного підрозділу Всеукраїнської громадської організації “Громада і закон” та інші.

Відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008
№ 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» організатор пасажирських перевезень встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об’єкті конкурсу, який включає міські та приміські маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 20 відсотків загальної кількості автобусів на приміських автобусних маршрутах загального користування.

В області наявні 117 транспортних засобів пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю.

Для забезпечення надання якісних послуг КП “Житомирське трамвайно-тролейбусне управління” міської ради на тролейбусах встановлено пристрої для озвучування зупинок громадського транспорту, а також здійснюється контроль за проведенням посадки та висадки пасажирів виключно на зупинках громадського транспорту для забезпечення доступу людей з інвалідністю до міського електротранспорту. Наявні 57 тролейбусів пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю.

Автостанції області облаштовані пандусами для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю. Там, де неможливо їх облаштувати, вмонтовані кнопки виклику відповідального працівника автостанції.

На всіх автостанціях призначені посадові особи, на яких покладено обов’язки обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями. Засобами гучномовного зв’язку проводиться інформування пасажирів про можливість отримання допомоги громадянами з обмеженими фізичними можливостями.

На даний час по Коростенській дирекції залізничних перевезень для доступності осіб з інвалідності до об’єктів залізничного транспорту існують інвалідні крісла (коляски) для перевезення по території вокзалів та переміщення по вагону, встановлені звукові покажчики (маячок-сигналізатор «Метроном»), візуальні покажчики (інформаційні таблички, піктограми, жовті попереджувальні лінії, контрастні смуги), на станціях виділені місця для відпочинку особам з інвалідністю, які позначені піктограмами, облаштовані пандуси.

Поряд із цим, Департаментом під час проведення комісійних засідань та робочих нарад проінформовано контролюючі органи стосовно необхідності надання інформації про виявлені порушення законодавства щодо доступності транспортних засобів і транспортного обслуговування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення для подальшого оприлюднення, у разі їх виявлення.

 

Контролюючі органи поінформовані про необхідність, у разі виявлення, повідомлення про порушення законодавства у сфері пасажирських перевезень у частині доступності транспортних засобів і транспортного обслуговування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення для подальшого оприлюднення на вебсайті департаменту  в розділі «Безбар’єрність», вкладці «Порушення суб’єктами транспортної галузі законодавства щодо транспортного обслуговування осіб з інвалідністю» (https://architect-zt.gov.ua/porushennia/).