Роз’яснення Міністра розвитку громад та територій України про зміни до Конституції України у сфері децентралізації

Міністр розвитку громад та територій Альона Бабак роз’яснила суть змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

«Зміни до Конституції України повинні надати можливість повноцінно запрацювати місцевому самоврядуванню. Сьогодні згідно з чинним законодавством територіальною громадою є жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл. У ході впровадження реформи держава має на меті передати у громади землі, які стануть ресурсною базою для місцевого самоврядування та забезпечуватимуть економічний розвиток громади», –розповіла Міністр.

Альона Бабак зазначила, що на сьогодні не існує громади як адміністративно-територіальної одиниці. Громада володіє землею в межах населеного пункту села, селища, міста.

Згідно із змінами до Конституції пропонується трирівнева система адміністративно-територіального устрою – громада, округ та регіон.

Громади – первинні одиниці у системі адміністративно-територіального устрою України, які мають свої кордони, землю та оперують ними у межах усієї громади.

Округи – адміністративно-територіальні одиниці субрегіонального рівня, де буде представництво територіальних центральних органів виконавчої влади. Вже не існуватиме представницьких органів місцевого самоврядування – міської ради і виконавчого органу.

Регіони – Автономна Республіка Крим та області. Для представлення спільних інтересів територіальних громад області  утворюються обласні ради, які мають власні виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування громади є рада громади як представницький орган, та утворені радою у встановленому законом порядку виконавчі органи, які є підконтрольними і підзвітними раді, що їх утворила.

Міністр наголосила, що змінами до Конституції запроваджується місцеве самоврядування на обласному рівні, де будуть утворені представницькі органи місцевого самоврядування зі своїми повноцінними виконавчими органами. Місцеві державні адміністрації ліквідовуються та створюються префектури, які очолюють відповідні префекти».

Префект – ця людина, яка здійснюватиме координаційну функцію на відповідній території. Наприклад, області по координації роботи територіальних органів центральних органів виконавчої влади, в умовах воєнного чи надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації — спрямовує і організовує їх діяльність у взаємодії з органами місцевого самоврядування.

Перш за все, префект забезпечуватиме на відповідній території взаємодію територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснюватиме нагляд за додержанням ними та органами місцевого самоврядування Конституції і законів України та не буде втручатися у діяльність місцевого самоврядування.