Всі будівлі держорганів повинні стати енергоефективними, – Зубко

Термомодернізація будівель органів державної влади – один з важливих напрямків реформи енергоефективності в Україні. Це не лише імплементація Директиви ЄС «Про енергоефективність» в українське законодавство, а й скорочення споживання енергоресурсів.

Про це Віце-прем’єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко сказав під час презентації Пілотного проекту з проведення показової комплексної реновації будівлі Мінрегіону, що впроваджується за підтримки GIZ Ukraine.

«Це питання не тільки будівлі Мінрегіону, це питання великої кількості будівель органів державної влади, які є не енергоефективними і на обслуговування яких витрачається величезна кількість енергоносіїв та коштів платників податків.

Саме цей пілотний проект дасть розуміння, яким чином провести  такі заходи в усіх будівлях ЦОВВ. І найголовніше покаже, що не лише власники будівель, мешканці, приватний сектор мають економити. Держава має почати з себе. Ми почали з себе – завдяки реновації, міністерство може зекономити електричної та теплової енергії на понад 300 тисяч грн на рік», – зазначив Геннадій Зубко.

Так, в Україні налічується близько 77 тис. установ, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Середнє енергоспоживання державного закладу становить 210-300 кВт-год/м2 – в рази більше, ніж у розвинених європейських країнах. Наприклад: 120-160 кВт-год/м2 у Польщі (удвічі), 50-100 кВт-год/м2 у Німеччині (у 4 рази), 30-60 кВт-год/м2 у Швеції (у 8 раз).

Геннадій Зубко повідомив, що реновація будівлі Мінрегіону відбувається у 2 етапи:

  1. Енергоаудит, впровадження системи енергетичного моніторингу, модернізація ІТП, реконструкція систем електропостачання з використанням альтернативних джерел енергії, встановлення інформаційної панелі та велогенератора;
  2. Реконструкція системи вентиляції з використанням рекуператорів та системи опалення; реконструкція системи освітлення, утеплення покрівлі, встановлення зовнішніх жалюзі на східному фасаді будівлі.

«Нам є куди рухатись далі. Для масштабної термомодернізації багатоквартирного житлового сектору ми створили і запустили Фонд енергоефективності. Також ми розробили законопроект «Про енергоефективність», який має вирішити проблеми в енергетиці, транспорті та промисловості. Енергоефективність у будівлях органів влади – ще один важливий напрям реформи, який імплементує Директиву 2012/27/ ЄС «Про енергоефективність», – зазначив урядовець.

Геннадій Зубко подякував Уряду Німеччини та проекту GIZ Ukraine за послідовну підтримку реформи енергоефективності, створення Фонду енергоефективності та підготовки енергоаудиторів, за допомогу у всіх технічно складних напрямках реформи.

У свою чергу директор проекту «Реформи  у сфері енергоефективності» GIZ Ukraine Джордж Крістодореску наголосив, що питання енергоефективності виходить на перше місце в порядку денному України: «Вчора на саміті «Україна – ЄС»  було підписано дуже важливий документ щодо енергоефективності — Угоду про партнерство між IFC і Фондом енергоефективності України, а сьогодні презентуємо проект з термомодернізації першої державної будівлі в Україні».

«Мінрегіон – це чемпіон енергоефективності. Ми разом почали імплементацію в українське законодавство статей та директив ЄС. І впровадження саме 5 статті    Директиви 2012/27/ ЄС «Про енергоефективність» — дозволить зробити будівлю Мінрегіону взірцевою, показовою та енергоефективною. Результат цього проекту: скорочення споживання електроенергії на 37 тис. грн., теплоенергії — на 273 тис. грн», – зазначила заступниця директора проекту «Реформи у сфері енергоефективності в Україні» GIZ Іма Хренова-Шимкіна.

Довідково

Стаття 5 «Зразкова роль будівель державних органів» Директиви 2012/27/ ЄС «Про енергоефективність» встановлює вимогу, що 3% (для України 1%) від загальної площі будинків, що належать і використовуються ЦОВВ мають щороку виконувати заходи для досягнення принаймні мінімальних вимог щодо енергоефективності.

Для вирішення цих завдань у вересні 2018 р. Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ започаткувало проект «Розробка інформаційної платформи з енергоефективності в Україні та проведення демонстраційних енергоефективних заходів на будівлі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства».

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України