Сьогодні ми затверджуємо маршрутну карту реалізації другого етапу реформи децентралізації, ключовою ціллю якої є проведення місцевих виборів у 2020 році на новій територіальній основі. Таке завдання поставлено Президентом України Петром Порошенком і Урядом України.
Так прокоментував затверджений Урядом план заходів з реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2019-2021 роки Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
«Реалізація маршрутної карти дозволить вирішити ключові питання щодо формування нової територіальної основи для діяльності органів влади на рівні громад і районів; передачі повноважень органам місцевого самоврядування та їх розмежування між рівнями за принципом субсидіарності; створення належної ресурсної бази для здійснення повноважень громадами; формування ефективної системи служби в органах місцевого самоврядування; упорядкування системи державного контролю та нагляду за законністю діяльності ОМС тощо», — повідомив Геннадій Зубко.
З 2015 року активно проходить процес об’єднання територіальних громад. Їх кількість збільшилася із 159 ОТГ у 2015 році до 876 — у 2018 році. До 24 міст обласного значення вже приєдналося 50 територіальних громад, а до 37 ОТГ ― 71 територіальна громада. Урядом затверджено перспективні плани формування територій громад 23 областей, крім Закарпатської області. Ними охоплено 82% території України та передбачено створення 1285 ОТГ. Сьогодні 18 районів вже повністю покрито ОТГ, у 145 районах — це більше половини їх площі, 44 ОТГ утворено в межах кількох районів. Майже 37% усіх територіальних громад, створених на початку 2015 року, вже об’єдналися і сформували спроможні суб’єкти місцевого самоврядування, забезпечивши представлення інтересів 68% населення України та міст обласного значення.
«Проте, на цьому етапі впровадження реформи існує низка викликів як на базовому, так і на районному рівнях. Під юрисдикцією РДА залишилося 6820, а це 62% сільських, селищних, міських рад, які не об’єдналися. Майже 18% площі України ще не охоплено перспективними планами. А це означає, що українці в цих громадах позбавлені можливості отримувати якісні послуги — інфраструктуру, освітні, медичні послуги. Тож, успішна реалізація другого етапу децентралізації до 2021 року дозволить посилити спроможність громад, сформувати нову якість послуг і, відповідно нову якість життя українців», — підкреслив Зубко.
Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України